Budowa domu z Inbudo.pl - materiały, firmy, zlecenia, usługi budowlane, remonty

Prawo budowlane

Budowa domu – zakończenie procesu inwestycji

14 czerwca 2013

Liczba komentarzy:
1303

Formalności związane z budową domu wcale nie kończą się na tym z czym musimy uporać się przed rozpoczęciem budowy. Podpowiadamy co i gdzie musimy załatwić już po zakończeniu budowy.


Proces pozyskiwania pozwolenia na budowę jest bardzo czasochłonny. Wymaga od nas sporych nakładów pracy, cierpliwości i niemałych kosztów. Dzięki procedurom odbioru inwestor ma jednak pewność, że jego nowy dom spełnia wszystkie wymogi techniczne.
 
 
Kiedy już uda nam się postawić wymarzony budynek mamy do załatwienia jeszcze kilka istotnych spraw. Oczywiście najpierw dokonujemy odbiorów prac wykonanych przez firmy budowlane. Najczęściej w umowie zawarte są zasady odbiorów poszczególnych etapów budowy. Gdy już przebrniemy przez odebranie wszystkich etapów budowy i stwierdzimy brak jakichkolwiek usterek czy wad wykonawczych, możemy zabrać się za końcowe kwestie formalne.
 
Po pierwsze musimy zamówić inwentaryzację powykonawczą. Jej przygotowaniem zajmie się geodeta, posiadający uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii, powinno mu to zająć ok. 6 tygodni. Po zakończeniu budowy przeprowadza się szczegółowe pomiary geodezyjne tworząc tym samym dokumentację geodezyjno-kartograficzną w której powinny się znaleźć dane umożliwiające naniesieni zmian na mapę zasadniczą, a także do ewidencji gruntów i budynków i do ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Geodeta przekaże następnie do właściwego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, prowadzącego Państwowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny, oryginały dokumentacji powykonawczej (najczęściej w postaci operatu geodezyjnego), zaś inwestor otrzyma potwierdzoną kopię wybranych materiałów przekazanych do ośrodka (zazwyczaj kopie szkiców inwentaryzacyjnych oraz kopię mapy zasadniczej z uwidocznionymi obiektami budowlanymi podlegającymi inwentaryzacji).  Szkice lub mapy z prawidłowo przeprowadzonej inwentaryzacji powykonawczej powinny zawierać w swej treści informacje o zgodności usytuowania budowli względem ich projektowanej lokalizacji. 
 
Kolejną kwestią są odbiory poszczególnych instalacji – gazowej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Każda instytucja odpowiedzialna za poszczególne media wyznaczy do dokonania odbioru swojego przedstawiciela. Może to się odbyć także za pośrednictwem firm wykonujących instalacje (z wyjątkiem instalacji gazowej). W specjalnych protokołach określa się z jakich materiałów zostały wykonane instalacje oraz czy zrobiono to zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie zapominajmy o kominiarzu, który dokona dla nas odbioru instalacji wentylacyjno –kominowej.
 
Do dokończenia formalności potrzebne nam będzie także świadectwo charakterystyki energetycznej czyli dokument w którym zostanie określone zapotrzebowanie na energię niezbędną do funkcjonowania gospodarstwa domowego. Wskazane są w nim źródła energii, jak duże jest jej zużycie na metr kwadratowy powierzchni użytkowej itd.  Zanim zlecimy specjaliście sporządzenie świadectwa energetycznego sprawdźmy czy znajduje się on na liście osób uprawnionych do tej czynności. Lista ta jest publikowana przez Ministra Infrastruktury i dostępna na jego stronie.
 
Gdy już wszystkie kwestie opisane powyżej mamy załatwione możemy zgłosić zakończenie robót budowlanych. Robimy to Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego co najmniej na 21 dni przed rozpoczęciem użytkowania budynku.  
 
Do zgłoszenia trzeba załączyć:
 
- oryginał oświadczenia kierownika budowy: (o zakończeniu budowy i doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy /druk/, o wykonaniu szczelnego i o odpowiedniej wielkości zbiornika na ścieki),
- kserokopię uprawnień oraz zaświadczenie o przynależności do Izby Samorządu Zawodowego,
- inwentaryzację geodezyjną powykonawczą,
- protokoły odbiorów przyłączy dokonanych przez stosowne instytucje oraz protokoły sprawdzeń wewnętrznych instalacji dokonanych przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia,
- protokół kontroli przewodów kominowych,
- kserokopię decyzji o pozwoleniu na budowę,
- oryginał dziennika budowy,
- oświadczenie kierownika budowy,
-świadectwo charakterystyki energetycznej,
- pozostałe dokumenty, wynikające z warunków decyzji o pozwoleniu na budowę

Jeżeli w ciągu 21 dni od zgłoszenia zakończenia budowy nie otrzymamy z urzędu żadnych uwag czy zastrzeżeń, możemy rozpocząć użytkowanie budynku. Dotyczy to obiektów dla których nie jest wymagane pozwolenie na użytkowanie, lecz samo zgłoszenie zakończenia robót budowlanych. To czy dany obiekt wymaga takiego pozwolenia czy nie określone jest decyzji pozwolenia na budowę. Tryb związany z pozwoleniem na użytkowanie jest bardziej sformalizowany,  wymaga obowiązkowego odbioru i wizyty na budowie przedstawiciela odpowiedniego szczebla organu nadzoru budowlanego oraz  wydania decyzji administracyjnej w sprawie pozwolenia na użytkowanie, co wiąże się z dodatkowymi formalnościami i dodatkowym- tak cennym dla inwestora- czasem załatwienia sprawy.

Organ nadzoru budowlanego wydaje także dokument stwierdzający brak zastrzeżeń w kwestii możliwości użytkowania budynku. Takie zaświadczenie niezbędne jest przy zameldowaniu, nadaniu numeru budynku, wpisaniu nieruchomości do ksiąg wieczystych, obniżeniu opłat za energię elektryczną z taryfy budowlanej na mieszkaniową. Ponadto w niektórych bankach urzędowe potwierdzenie może przyczynić się do obniżenia stopy procentowej od momentu wpisu w księdze wieczystej.

Pamiętajmy by możliwie jak najszybciej skompletować wymagane dokumenty do złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy czyli głównie: protokoły badań, sprawdzeń i odbiorów, dziennik budowy, kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, mapę ilustrującą wyniki powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej oraz oświadczenia kierownika budowy – potwierdzające, że obiekt został wykonany zgodnie z projektem, warunkami pozwolenia i obowiązującymi przepisami. Pozwoli to nam na szybkie i sprawne zakończenie procesu budowy, będziemy więc mogli wreszcie cieszyć się upragnionych i wyczekanym domem.
 

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

komentarze: 1303

Pozostało 1000 znaków

Komentarze:

54x44
gość
napisał: 7 lata temu

nie dość że się człowiek tyle namęczy z pozwoleniem na budowę to i po trzeba jeszcze swoje odbębnić :/

54x44
adamski
napisał: 7 lata temu

często z tymi odbiorami jest więcej problemów niż z pozwoleniami...najważniejsze to dopilnować swoją ekipę bo można przez głupie niedopatrzenia stracić całe tygodnie

54x44
budar - kraków
napisał: 7 lata temu

dobry arcik - zwięźle dużo informacji :]

54x44
napisał: 7 lata temu

jest trochę problemów z tą dokumentacją budowlaną

54x44
napisał: 7 lata temu

budowa domu trochę musi trwać..nadzór budowlany jest potrzebny, ale urzędnicy powinni mieć krótsze terminy na wydawanie decyzji

54x44
napisał: 7 lata temu

urzędnik zawsze ma czas...ehhh budowa :)

54x44
sdoiprnb
napisał: 7 lata temu

x0l6z3 <a href="http://xeqdxnnmdjbm.com/">xeqdxnnmdjbm</a>, [url=http://epxsdevjxnsd.com/]epxsdevjxnsd[/url], [link=http://zmcswnupshrl.com/]zmcswnupshrl[/link], http://eaznydnbovrf.com/

54x44
PawellQ
napisał: 7 lata temu

Lubie wracac na ta strone ale musze przyznac ze ciezko bylo ja znalezc w google, byla gdzies na 2 stronie. Przydalo by sie jej pozycjonowanie polecam wpisac w google :
seo porady
i na 1 blogu znajdziesz ciekawy i darmowy sposob na podniesienie pozycji w wyszukiwarkach

54x44
mbt shoes outlet
napisał: 7 lata temu

mbt tennis shoes Budowa domu – zakończenie procesu inwestycji - Budowa domu z inbudo.pl
mbt shoes outlet http://www.mbt-shoes-shoppings.com

54x44
toms shoes
napisał: 7 lata temu

toms shoes 94061 Budowa domu – zakończenie procesu inwestycji - Budowa domu z inbudo.pl
toms shoes http://www.tomsshoeshopping.com

1 2 3 4 5 6 7 130 131 Następna

Inbudo - Interaktywne budowanie

Poleć nas znajomym

Inbudo to największa internetowa Platforma Budowlana w Polsce. Łączymy wykonawców i firmy budowlane z odbiorcami usług budowlanych i remontowych.

dowiedz się więcej »

Nowości i komunikaty

Przyłącz swój sklep do inbudo.pl (2 kwietnia 2013 r.)

W bazie naszych produktów znajduje się juz ponad 60 000 rodzajów najrózniejszego asortymentu z kategorii Dom i Ogród.    Chcesz by Twoje produkty znalazły się w inbudo.pl? To proste!   Jeśli posiadasz skle...

czytaj wszystkie »

Inbudo.pl

Moje konto

Informacje

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej.